6 pomysłów na darmowy marketing w stomatologii

Marketing w stomatologii dla wielu lekarzy jest tematem tabu. Czy jednak słusznie? Pozwala on na promowanie wspólnego celu całej branży, jakim są zachowania prozdrowotne, a to daje pozytywny obraz gabinetu.

Na marketing gabinetu czy kliniki stomatologicznej składa się kilka elementów takich jak logo marki, broszury, materiały informacyjne dla pacjentów czy zawartość strony internetowej prowadzonej przez placówkę leczniczą. Działania marketingowe kojarzą się przede wszystkim z dużymi kosztami, jednak drogie kampanie reklamowe nie są jedynym sposobem na dotarcie do klienta.

Zamiast inwestować pieniądze, można zainwestować swój czas. Zgadzam się z maksymą Benjamina Franklina, że „Czas to pieniądz”, jednak wystarczy zmienić swoje podejście i potraktować marketing nie jako wydatek, ale inwestycję, która dobrze przeprowadzona da oczekiwane rezultaty. Poniżej prezentuję 6 pomysłów na darmowy marketing w stomatologii.

1. Stwórz ankietę
W celu przeprowadzenia ankiety możesz przygotować papierowe formularze, które pacjent będzie mógł wypełnić po wizycie w Twoim gabinecie. To działanie może wpłynąć naprawdę pozytywnie na odbiór Twojego wizerunku, gdyż pokażesz w ten sposób, że zależy Ci na jego opinii. Aby ograniczyć koszty do minimum możesz umieścić ankietę na stronie internetowej placówki bądź innym miejscu w internecie, gdzie kontaktujesz się bezpośrednio z Twoją grupą odbiorców.

2. Kolekcjonuj opinie swoich pacjentów
Zanim pacjent zdecyduje się na leczenie w naszym gabinecie, szczególnie w przypadku gdy zapowiada się seria zabiegów do wykonania, będzie starał się odnaleźć opinie na temat lekarza w internecie. W tym celu skorzysta z pewnością z popularnej wyszukiwarki, która przekieruje go na portale opiniotwórcze. Warto co jakiś czas tam zajrzeć, żeby móc monitorować sytuację. Jednak o opinię można także poprosić, aby stworzyć z tego referencje dla naszej placówki. Form przedstawienia ich jest wiele, w przypadku stomatologii dobrze trafiającą do pacjentów formą jest obraz, zatem dobrym sposobem jest przedstawienie rezultatów swojego leczenia w postaci zdjęć, które pokażą mu, jakie efekty może osiągnąć stomatolog na miarę XXI wieku.

3. Wykorzystaj marketing szeptany
Nie ma nic gorszego niż rzesza niezadowolonych z usługi pacjentów, gdyż społeczeństwo w dużym stopniu sugeruje się opinią innych, a w szczególności ważnych dla siebie osób (mamy, brata, najlepszej przyjaciółki). Nawet jeśli pacjent nie skorzysta z usługi, nie pokazuj swojego niezadowolenia, bo może nie stać go na Twoją usługę w tym momencie, ale kto wie czy nie poleci założenia aparatu ortodontycznego swojej koleżance z pracy właśnie u Ciebie?

4. Opowiedz pacjentom o projektach, w których uczestniczy placówka
Wydarzeń czy też projektów, w których bierze udział dana klinika może być wiele: zaczynając od profilaktyki wśród przedszkolaków, na badaniach naukowych kończąc. Przeprowadzając prelekcję dla dzieci stwarzasz ciepły obraz swojej działalności. Czasem warto przemyśleć czy zainwestować w to swój czas, ponieważ dzieci to szczególni pacjenci, a nawiązanie dobrej relacji z nimi wymaga przygotowania, jednak może skrócić adaptację w gabinecie i ułatwić współpracę. Angażując się w badania naukowe dajesz pacjentowi sygnał, że jesteś na bieżąco, znasz nowe osiągnięcia medycyny i jeśli będzie taka potrzeba to zaprezentujesz nową metodę leczenia dla osiągnięcia najlepszego efektu. Poza nawiązaniem rozmowy z pacjentem, możesz zawiesić w poczekalni potwierdzenia swojej współpracy, np. w postaci podziękowań.


5. Szanuj obecnych klientów
Zacznijmy od tego, że należy przeznaczać odpowiednią ilość czasu dla danego pacjenta, tak aby każdą kolejną wizytę odbywać punktualnie zgodnie z umówioną godziną. Usługa stomatologiczna jest nieco inna, ponieważ nie zawsze możemy przewidzieć jak długo zajmie nam wykonanie danego zabiegu. Jednak rynek usług lekarzy dentystów w Polsce powiększa się, konkurencja jest coraz większa, tempo życia społeczeństwa wzrasta. Każdy chce mieć poczucie, że jego czas jest szanowany i nie spędzi przed wizytą w poczekalni dwóch godzin. Kolejną kwestią jest odpowiednia obsługa, jednak jest to temat rzeka, którego opis tutaj pominę.

6. Storytelling, czyli daj się poznać swojemu pacjentowi
Pokaż swojemu pacjentowi, że jest dla Ciebie wyjątkowy. Storytelling, czyli opowiadanie historii możesz zastosować z kilku powodów, jednym z nim może być na przykład uspokojenie pacjenta, który wykazuje lęk przed wizytą. Postaraj się znaleźć w swojej praktyce podobną historię i opowiedzieć jej rezultat. Zbuduj dobre bezpośrednie relacje, aby pacjent nie poczuł się jak towar na taśmie w fabryce. Oczywiście mając na względzie tajemnicę lekarską, możesz opowiedzieć pacjentowi na temat innych przypadków, których leczenia podjąłeś się, aby pokazać, że ma do czynienia z fachowcem. Pacjenci naprawdę doceniają wizyty, na których nie tylko słychać przez cały czas dźwięki turbiny czy mikrosilnika.

Aby uzyskać największy sukces należy się skupić na tym, aby nie tylko sprzedać swoją siebie, usługę i swoją firmę, ale także branżę. Pamiętajmy, że działamy dla wspólnego dobra, mamy jeden cel: podnieść świadomość społeczną na temat zachowań prozdrowotnych w aspekcie higieny jamy ustnej, więc realizujmy go razem, generując autorytety w branży.

Oprac. Aleksandra Simińska