Odpowiedzialność prawna lekarza dentysty na kontrakcie

Mamy możliwość pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności, ale ten sam kodeks nakłada na pracodawcę istotne ograniczenia.

Uczymy się przede wszystkim na błędach. Zatem zamiast uczyć się na swoich, lepiej robić to bazując na błędach popełnianych przez innych.
Lekarz dentysta może być zatrudniony na podstawie różnych stosunków prawnych, o czym wspomniane już było w poprzednich artykułach. Dzisiaj skupimy się na kontrakcie.

Aleksandra Simińska: Zmieńmy dzisiaj trochę tematykę, ponieważ mam do Pana pytanie odnośnie odpowiedzialności lekarza dentysty na podstawie kontraktu?

r.pr. Sylwester Kasprzewski: W przypadku umowy cywilnoprawnej odpowiedzialność finansowa lekarza dentysty za szkody wyrządzone pacjentowi jest znacznie bardziej dotkliwa, niż w przypadku innego lekarza dentysty zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

AS: Dlaczego tak jest?

SK: Wynika to znów z przepisów. W kodeksie pracy mamy możliwość pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności, ale ten sam kodeks nakłada na pracodawcę istotne ograniczenia. Jeżeli pracownik wyrządzi szkodę nieumyślnie, ponosi odpowiedzialność do maksymalnie 3-krotności wynagrodzenia, które przysługuje pracownikowi w chwili wyrządzenia szkody. Natomiast w przypadku umyślnego działania, ten limit nie obowiązuje. Z kolei w umowach cywilnoprawnych ograniczenie odpowiedzialności nie obowiązuje, co oznacza, że wobec lekarza dentysty możliwe jest dochodzenie naprawienia szkody w całości, nawet jeżeli nie była ona skutkiem działania umyślnego.

AS: Dziękuję bardzo za rozmowę.

Audycję opracowali: Aleksandra Simińska i Sylwester Kasprzewski