Projektu DSD nie wolno wykonywać sztampowo

Chodzi nam o zrozumienie pacjenta, podjęcie decyzji w którym kierunku zmierzamy. W związku z tym podstawową rzeczą którą chciałbym polecić lekarzom wykonującym DSD jest to, aby zadawali sobie pytanie: po co, jaki efekt chcą uzyskać? Optymalizowali swój czas...

Aleksandra Grabiec: Początkowo przygotowanie projektu DSD wiąże się z dłuższym czasem temu poświęconym. Czy opłaca się lekarzowi wykonywać DSD?

Lekarz Stomatolog Tomasz Rozwadowski: Witam serdecznie. Faktycznie, zwłaszcza na początku zmiana jakichkolwiek naszych nawyków i wprowadzenie nowych umiejętności zabiera dużo czasu. Jeśli chodzi o DSD, które wiąże się z wykonaniem dobrych zdjęć, poświęceniem czasu na zaplanowanie, jak również i z przyzwoitymi umiejętnościami komputerowymi, technicznymi to lekarzowi który nie jest w tym sprawny faktycznie może zając sporo czasu. Chciałbym powiedzieć o dwóch aspektach. Po pierwsze żeby zawsze wykonując projekt DSD nie wykonywać go sztampowo tylko zadać sobie pytanie: po co? To jest klucz. Ja prezentacje DSD wykonuje w różny sposób i tak naprawdę stosunkowo rzadko wykonuję go w sposób, jak jest to pokazane przez Christiana Coachmana od początku do końca. Dlaczego rzadko? Dlatego, że wykonuje go w ten sposób tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Czasami jeżeli mamy pacjenta, który kwalifikuje się na ortodoncję to nie ma sensu. Jeśli jest to pacjent, u którego nie da się zrobić mock-upu jest to niepotrzebne. W takich przypadkach dokonujemy pewnej analizy DSD na podstawie prezentacji, bądź zdjęć tymi metodami których się uczymy na DSD, natomiast nie doprowadzając do takiego finalnego efektu, bo nie o to nam chodzi. Chodzi nam o zatrzymanie się na pewnym etapie, zrozumienie pacjenta, podjęcie decyzji w którym kierunku zmierzamy. Wtedy nie ma sensu robić całości. W związku z tym podstawową rzeczą którą chciałbym polecić lekarzom wykonującym DSD jest to, aby zadawali sobie pytanie: po co, jaki efekt chcą uzyskać? Optymalizowali swój czas.

Optymalizacja czasu polega na tym, że zdjęcia może zrobić technik bądź zaprzyjaźniony fotograf. Lekarz powinien podejmować kluczowe decyzje. Dzięki temu może on zająć się tym co jest najważniejsze i nie gubić się w sprawach technicznych. Wielu lekarzy ma pomoc od strony technicznej w swoich gabinetach. To, co chciałbym powiedzieć to to, że optymalizacja ma być pewnym naszym zamiarem, czyli trzeba się nad tym spokojnie zastanowić i wszystko dokładnie zaplanować. Jeżeli tego nie zrobimy to możemy się w trakcie przyjmowania pacjentów pogubić.

Digital Smile Design - Indywidualne cyfrowe projektowanie uśmiechu.
Zapraszamy na kolejne odcinki DSD już w przyszłym tygodniu.

Opracował: lekarz dentysta Tomasz Rozwadowski.
Szkolenia Digital Smile Design