Trudne pytania o pastach do zębów

Eksperci odpowiadają na pytania czytelników i słuchaczy o pastach do zębów.

Dr Adam Kolenda: Dzień dobry Państwu.

Prof. Ewa Iwanicka-Grzegorek: Witamy Państwa bardzo serdecznie po cyklu naszych audycji dotyczących past do zębów i ich zastosowań, walorów jeśli chodzi o działanie profilaktyczne i zdrowotne. Jest nam bardzo miło, że uczestniczyliście Państwo również bardzo aktywnie w konkursach oraz odpowiadaliście na zadawane przez nas pytania. Dziękujemy również za komentarze i aktywność w mediach społecznościowych. Jest nam również bardzo miło Panie Doktorze, że otrzymaliśmy wyrazy zadowolenia i uznania za przeprowadzony przez nas cykl audycji edukacyjnych.

A.K: Nie spodziewaliśmy się tak pozytywnego odzewu, z tak szerokiego grona i tym bardziej jest nam bardzo miło.

E.I-G: Tę ostatnią audycję poświęcimy też na to, by odpowiedzieć na licznie zadawane przez Państwa pytania kierowane do nas. Zacznijmy od pierwszego pytania wybranego przez nas. Mianowicie pytacie Państwo, czy pasta do zębów powinna być nakładana na suchą czy mokrą szczoteczkę. Otóż zapewne wielu z Państwa uważa, że nie ma to większego znaczenia. Chciałabym to myślenie jednak trochę skorygować, zasugerować oraz zwrócić uwagę na takie aspekty jak ilość wody w samej paście. Sugerowałabym, aby jednak nakładać pastę na wilgotną, zmoczoną szczoteczkę, zwłaszcza, że może nie do końca i nie zawsze orientujecie się Państwo, że są pasty niskowodne. W momencie, gdy szczoteczka jest wilgotna to następuje uaktywnienie składników czynnych znajdujących się w paście do zębów, a uaktywnienie składników czynnych to znaczy, że wprowadzona na wilgotną szczoteczkę pasta do zębów będzie mogła szybko działać profilaktycznie. W związku z tym taki sposób postępowania jest właściwy. A zatem nakładamy pastę do zębów na wilgotną szczoteczkę do zębów.

A.K: Kolejnym pytaniem bardzo często zadawanym przez naszych słuchaczy było co oznaczają kolorowe kwadraciki na zgrzewie tubki pasty do zębów. Opinie często są mylne, na zasadzie czy wtedy składniki pasty do zębów są naturalne czy chemiczne. Nie jest to prawdą. Oznaczenia te są używane w procesie pakowania i w żaden sposób nie oznaczają składu pasty do zębów, a jedynie informują maszyny kiedy należy wykonać takie pakowanie, jakie powinny być nacięcia i karbowanie tubek.

E.I-G: Kolejnym ciekawym pytaniem od Państwa było pytanie o to czy lepsze są pasty w formie żelu, czy w formie białej pasty. Otóż to czy pasta występuje w formie żelu, czy białej pasty jest uzależnione tylko i wyłącznie od substancji dodatkowych, czyli wypełniaczy, które nie mają żadnego działania aktywnego. Jeżeli chodzi o pastę do zębów to przede wszystkim jej walory profilaktyczno lecznicze są uzależnione od substancji czynnych. Składnikami czynnymi past do zębów są przede wszystkim związki fluoru, w tym np fluorek cyny czy heksametafosforan sodu, czyli jest to pasta profilaktyczna która działa w takich obszarach jak ma działanie: przeciwbakteryjne, przeciw-próchnicowe oraz może znosić nadwrażliwość. Tak więc wybór pasty musi nastąpić pod kątem znajdujących się w niej składników czynnych. Natomiast składniki dodatkowe, które mają za zadanie uatrakcyjnić wygląd pasty nie mają żadnego znaczenia na składniki czynne i jej walory zdrowotne, o które nam chodzi. Przykładem takiego dodawanego składnika może być dwutlenek tytanu, który nadaje paście biały wygląd i taki składnik nie występuje w paście o formie żelowej. Nie znaczy to, że ta pasta jest lepsza, a tamta gosza, ponieważ tak jak podkreślam w paście chodzi przede wszystkim o składniki czynne, które działają profilaktycznie i leczniczo.

Następnym niezwykle ciekawym pytaniem jest to jakie są najlepsze pasty dla kobiet w ciąży i czy te kobiety powinny unikać fluoru w obawie o swoje przyszłe dzieci. Jest to bardzo ważne pytanie bo jeśli chodzi o kobietę ciężarną to ta opieka stomatologiczna, dbanie o stan zdrowia jamy ustnej musi być bardzo dobry. Dlaczego? Dlatego, że w okresie ciąży u ciężarnej zachodzą często niekorzystne modyfikacje wpływające na stan zdrowia jamy ustnej. Te zmiany zachodzą w układzie endokrynnym. U kobiety ciężarnej również bardzo często dochodzi do zmian nawyków żywieniowych i w związku z tym te dolegliwości najczęściej spotykane to: zapalenie dziąseł oraz choroba próchnicowa. W związku z tym ze szczególną mocą trzeba powiedzieć, że w higienizacji codziennej ciężarna nie powinna obawiać się o zdrowie swojego przyszłego dziecka, a używać właśnie past profilaktycznych zawierających związki fluoru, które będą ją chronić z jednej strony przed powstawaniem próchnicy a także przed zapaleniami dziąseł. Proszę się nie obawiać. Kobiety w ciąży powinny stosować pasty ze składnikami czynnymi, jakimi są związki fluoru.

A.K: Innym, równie ważnym pytaniem jest to czy polifosforan jest bezpieczny dla zębów. Ja bym powiedział, że tak, ale aby rozwinąć moją wypowiedź na to pytanie to należy zwrócić uwagę na to, że polifosforany w tym także heksametafosforan pomagają usuwać przebarwienia powierzchniowe. Z jednej strony pomagają w rozjaśnieniu samej struktury zęba, tworzą na niej barierę ochronną, tak aby zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień. Rzecz jasna znajdują komercyjne zastosowanie w wielu różnych produktach. Natomiast w wielu badaniach klinicznych i rynkowych udowodniono, że są one bezpieczne i skuteczne. Mają one najczęściej formę wyczuwalnych granulek bardzo szybko rozpuszczają się pod wpływem wody, która jest dostarczana wcześniej, tak jak wspomniała Pani Profesor. Tak więc polifosforany są bezpieczne dla naszych zębów.

E.I-G: Mam nadzieję, że na pytania od Państwa odpowiedzieliśmy wyczerpująco. Dziękujemy zatem bardzo.

A.K: Ja również bardzo dziękuję Pani Profesor. Mamy nadzieję, że cykl audycji przedstawionych przez nas w Dental Radio, które miałem okazję przeprowadzić z Panią Profesor rozjaśniły Państwu sytuację dotyczącą stosowania różnych past do zębów i ich składników czynnych.

E.I-G: Dziękuję zatem bardzo.

A.K: Dziękuję bardzo!

Była to ostatnia audycja z cyklu edukacyjnego prowadzonego wspólnie z Instytutem Blend-a-med Oral-B

================