Dlaczego warto wybrać model nowoczesnej stomatologii?

Doktor Christian Coachman – twórca metody Digital Smile Design i międzynarodowy wykładowca w rozmowie z Aleksandrą Grabiec, Dental Radio

Aleksandra Grabiec : Dlaczego warto wybrać model nowoczesnej stomatologii zamiast powszechnie znanych kroków w praktyce stomatologicznej?

Christian Coachman: Myślę, że tak jak wszystko w życiu - ewaluuje, ulepsza się, tak i technologia jest tutaj po to aby nam pomóc , a nie być zagrożeniem. Ludzie powinni zwracać uwagę na to, jaki rodzaj technologii może im służyć by uzyskać większą efektywność i zysk. Musimy myśleć o naszej klinice jako biznesie. Stomatolog oprócz skupiania się na dążeniu do bycia dobrym specjalistą powinien także rozumieć jak nauczyć się lepiej prowadzić ich biznes. Nowoczesny model stomatologii jest modelem , który wygeneruje większą wydajność - co oznacza lepszą jakość, większy zysk oraz lepszą, najlepszą satysfakcję dla pacjentów. Musimy więc dobrze zrozumieć te zasady aby być częścią tego nowego kierunku, który jest definitywnie przyszłością.

A.G. : Czy pacjenci doceniają projektowanie uśmiechu?

C.C. : Pacjenci zawsze doceniają kiedy stomatolodzy wytłumaczą im swoją wizję. Kiedy jesteśmy w stanie uczynić pacjentów współautorami ich własnych uśmiechów czują się oni bardziej komfortowo, bezpiecznie, są pewniejsi akceptując ich leczenie. Musimy nauczyć się tego. jak zostać dobrymi projektantami uśmiechu, tak aby za każdym razem kiedy próbujemy dokonać czegoś w jamie ustnej pacjenta, było to zbliżone najbardziej jak możliwe do ich wymarzonego ideału. Im lepsi staniemy się w procesie projektowania uśmiechu, tym więcej natychmiastowej satysfakcji otrzymamy od pacjenta w momencie kiedy ujrzy ten projekt w swojej jamie ustnej.

A.G. : Stomatologia w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej interdyscyplinarna. Jak DSD podąża za tym modelem?

C.C. : DSD wzrosło w interdyscyplinarnej stomatologii. Była to podstawowa zasada naszego konceptu. Zawsze współpracujemy z dentystami, którzy próbują pracować w sposób interdyscyplinarny, zawsze w to wierzymy. Ciągle próbujemy znaleźć sposoby by lepiej pracować wieloaspektowo. DSD zostało stworzone także dla mnie, jako technika dentystycznego bym mógł stać się lepszym interdyscyplinarnym technikiem . To był główny powód, dla którego wystartowałem z całym konceptem, kreując strategie komunikacji – aby wdrożyć stomatologię interdyscyplinarną do mojej codziennej rzeczywistości.

A.G. : DSD czyni komunikację pomiędzy specjalistami łatwiejszą …

C.C. : Definitywnie. Tak jak powiedziałem – to było główne założenie, na początku wszystkiego. Chcemy tworzyć protokoły lepszej komunikacji. Zdaliśmy sobie sprawę, że klucz do poczynienia kolejnego kroku w naszej praktyce nie był nawet związany ze zdobywaniem większej wiedzy. Zależny był od ulepszenia naszej komunikacji, by móc w lepszy sposób wykorzystać wiedzę, którą już posiadamy. Tak więc poprzez utworzenie doskonalszych protokołów komunikacji w tym samym zespole, z tą samą wiedzą możemy tworzyć lepsze plany. W tym wszystkim chodzi o komunikację.

A.G. : Nic nie odbyłoby się bez technologii …

C.C. : Uważam, że technologia czyni ogromną różnicę. Na początku DSD nie było związane z technologią, była to niemal w pełni analogowa procedura. Technologia czyni wszystko łatwiejszym i szybszym. Wierzę, że nie ma żadnego powodu, dla którego mielibyśmy z nią walczyć czy być zawstydzonym przez to. Ona po prostu sprawia, że wszystko jest łatwiejsze i lepsze.
A.G. : Dziękuję bardzo. To był doktor Christian Coachman – twórca DSD i międzynarodowy wykładowca.

C.C. : Dziękuję, było mi miło i mam nadzieję spotkać Was wkrótce.