Ortodoncja i periodontologia w ujęciu interdyscyplinarnym
W dniach 24-25 luty 2017 r. w Warszawie, w ekskluzywnych wnętrzach hotelu Sheraton odbyła się konferencja THE ESSENCE OF BEAUTY organizowana przez MIS Poland. Wydarzenie skupiało swoją tematykę na szeroko pojętych aspektach leczenia interdyscyplinarnego, obejmującego bazowe dziedziny współczesnej stomatologii.
Jednym z wykładowców był Prof. Giulio Rasperini - specjalista peridontologii i ortodoncji z Włoch, który poprowadził wykład „Teoria i koncepcja leczenia interdyscyplinarnego, planowanie leczenia, przypadki” , a także przedkongresowe warsztaty praktyczne „Regeneracyjna periodontologiczna chirurgia plastyczna - nowe koncepcje i techniki”.
Aleksandra Grabiec : Witamy na konferencji The Essence of Beauty. Moim rozmówcą jest dziś Profesor Giulio Rasperini. Dzień dobry, Panie Profesorze.
Giulio Rasperini : Witam. Dziękuję Aleksandro.
A.G. : Pański wykład dotyczył złożonego leczenia ortodontyczno – periodontologicznego. Jakie są powody aby przeprowadzać tego typu leczenie?
G.R. : To bardzo ważne aby mówić o związku pomiędzy różnymi dyscyplinami podczas spotkań stomatologicznych. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że te spotkania koncentrują się tylko na jednym temacie. Jednak potem my musimy przeprowadzić leczenie pacjenta, zapewnić mu pewne usługi. Zatem potrzebne jest, by posiadać wiedzę również z zakresu innych dziedzin – dzięki czemu być w stanie omówić plan leczenia naszego pacjenta i świadczyć mu usługi na dobrym poziomie. Robimy to dla zdrowia pacjenta, dostarczenia mu leczenia, które jest dla niego dostępne. Jako że liczne badania są przeprowadzane – mamy możliwość wdrożenia każdego dnia nowego, bardziej efektywnego leczenia, które jest również tańsze i bardziej przewidywalne. Zatem powinniśmy przy zastosowaniu różnych dziedzin zbudować nowy sposób myślenia – by leczyć pacjenta minimalnie inwazyjnie, starając się uratować zęby, kooperując z różnymi dyscyplinami. Wszystko dla zdrowia, estetyki, ekonomii – by uczynić każdego szczęśliwym. To będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
A.G. : To brzmi naprawdę dobrze. Zatem czy mógłby Pan Profesor wyjaśnić jak siły ortodontyczne wpływają na przyzębie?
G.R. : W momencie kiedy wprowadzimy niekontrolowane siły oddziałujące na przyzębie aby przemieszczać zęby w kości potrzebna jest aktywacja osteoklastów, które zredukują poziom kości. Jednak wkrótce po tym, z zupełnie przeciwnej perspektywy – dojdzie do formowania nowej kości, która się zresorbuje. W ten sposób zęby mogą się przemieszczać. Tak więc bardzo ważnym jest aby ząb posiadał bardzo dokładne uszczelnienie – dookoła zęba nie możemy mieć kieszonki. Potrzebny jest dobry przyczep, by uzyskać właściwe przemieszczenie ortodontyczne w zdrowy i bezpieczny sposób. W momencie kiedy występuje patologiczna kieszonka przyzębna i przeprowadzamy procedury ortodontyczne – wystąpią problemy, może dojść do zwiększenia głębokości kieszonki i w efekcie rozwinięcia się choroby przyzębia z krwawieniem i narażeniem prognozy zęba. Tak więc bardzo ważnym jest aby przyzębie było zdrowe zanim rozpocznie się leczenie ortodontyczne.
A.G. : Niewielka ilość badań była przeprowadzona na ten temat. Dlaczego tak jest?
G.R. : Właściwie to były badania, ale w przeszłości. Obecnie jest ich mniej. Dzieje się tak dlatego, że stomatologia jest teraz bardzo powiązana z implantologią zatem więcej osób będzie preferowało przeprowadzić ekstrakcję i zastosować leczenie implantami, zamiast tradycyjnej terapii. To jest powód dlaczego jest to bardziej związane z przeszłością niż z codzienną praktyką. Aczkolwiek mam odczucie, że nowa generacja stomatologii powraca do tej tradycyjnej terapii starając się oszczędzać zęby. Musimy szczerze przyznać, że ząb jest dużo lepszy niż implant stomatologiczny. Nawet jeśli wszczepienie implantu byłoby pomyślne, zawsze lepszy jest własny ząb – jeżeli jesteśmy w stanie go uratować.
A.G. : Jakie nowe techniki są stosowane przy złożonym leczeniu ortodontyczno – periodontologicznym?
G.R. : Nowością są techniki regeneracji periodontologicznej – minimalnie inwazyjne, z zastosowaniem dobrych biomateriałów. Dla przykładu - opublikowaliśmy artykuł w Journal of Dental Reaserach o skalpelu wydrukowanym w technologii 3D wykorzystywanym do przeprowadzenia zabiegów regeneracyjnych przyzębia. Nową techniką jest przyspieszona ortodoncja. Dla dorosłych jednym z powodów ograniczeń jeśli chodzi o terapię ortodontyczną jest to, że trwa ona zbyt długo. Przeprowadzając pewnego rodzaju leczeni leczenie kości, pomiędzy zębami, możemy przyspieszyć to leczenie i zredukować jego czas nawet 4-krotnie, zamiast 2 lat – 6 miesięcy. To czyni je bardziej akceptowalnym. Prowadzimy badania na ten temat.
A.G. : Podczas Konferencji przeprowadził Pan Profesor również warsztaty. Czego mogli nauczyć się uczestnicy?
G.R. : Zagłębiliśmy się w szczegóły technik chirurgicznych starając się zrozumieć biologię, jak przeprowadzać cięcia i dlaczego. W jaki sposób przygotować pacjenta do zabiegów chirurgicznych i następnie jak prowadzić cięcie, szwy aby uzyskać bardzo stabilną ranę, co jest fundamentalnym aby uzyskać dobre gojenie. Zatem naprawdę przeszliśmy do szczegółów i moje odczucia na temat tego kursu są takie, że był on bardzo udany.
A.G. : Dziękuję bardzo. To był profesor Giulio Rasperini podczas konferencji The Essence of Beauty w rozmowie z Aleksandrą Grabiec, Dental Radio.
Oprac. Aleksandra Grabiec