Lekarz stażysta w obliczu prawa

Zaletą umowy o pracę jest...Pracownika nie można pozbawić...

Tuż po ukończeniu studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym obowiązuje nas odbycie stażu podyplomowego. Poznajmy kwestie prawne dotyczące tego okresu.

Dzisiejszą audycją rozpoczniemy cykl dotyczący prawa medycznego w stomatologii, gdzie omówimy wnikliwie tematy, od początku podjęcia pracy przez lekarza dentystę tuż po studiach, poprzez pierwsze kroki z własną działalnością gospodarczą, aż po funkcjonowanie gabinetu stomatologicznego.
Rozpoczniemy dzisiaj od punktu widzenia młodego lekarza dentysty, który będzie podejmował pierwszą pracę w zawodzie. Istotnym elementem są typy umów, które może zawrzeć z przyszłym pracodawcą.

Aleksandra Simińska: Jakie umowy są najczęściej zawierane w tym zawodzie?

r.pr. Sylwester Kasprzewski: Przez pierwsze lata po ukończeniu studiów praca absolwenta z praktycznego punktu widzenia może być wykonywana na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy też – w późniejszym okresie - umowy pomiędzy osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

AS: W jakich sytuacjach lekarz dentysta może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę?

SK: Podczas stażu, specjalizacji w trybie rezydenckim lub w ramach zatrudnienia przez podmiot wykonujący działalność leczniczą.

AS: Zacznijmy zatem od stażu i rodzaju umowy. Czy strony mają tutaj jakiś wybór?

SK: W przypadku, gdy staż odbywa się u lekarza prowadzącego indywidualną praktykę, dopuszczalna jest wyłącznie umowa o pracę. Młody lekarz dentysta uzyskuje z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 2007 zł brutto przez cały okres trwania umowy i jest to kwota określona wprost przez przepisy.

AS: Jakie są zalety takiej umowy?

SK: Zaletą umowy o pracę jest stabilność zatrudnienia, a także szereg udogodnień przewidzianych w przepisach prawa pracy czy regulujących kwestie zabezpieczeń społecznych. Tylko na podstawie umowy o pracę lekarz dentysta nabywa prawo do odpłatnych urlopów. Osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę przysługują dodatki do wynagrodzenia, w tym za pracę w godzinach nadliczbowych czy w dni wolne od pracy. Wynagrodzenie za pracę, w wysokości minimalnej, podlega ochronie przed zajęciem komorniczym w toku postępowania egzekucyjnego.

AS:  Co to oznacza w praktyce?

SK: Oznacza to, że w przypadku zajęcia przez komornika wynagrodzenia stażysty na poczet danego zadłużenia, wolna od zajęcia kwota minimalnego wynagrodzenia i jedynie nadwyżka ponad nią może zostać przekazana komornikowi przez pracodawcę. Chroni to pracownika przed sytuacją, w której z uwagi na swoje długi pozostałby bez środków do życia.

AS:  A kontynuując temat zalet umowy o pracę…

SK: Pracownika nie można pozbawić takiego wynagrodzenia, pracownik nie może się tego wynagrodzenia zrzec, w przypadku pracownika możliwe jest nabycie wynagrodzenia za samą gotowość do pracy. Dotyczy to sytuacji, w których pracodawca odmawia dopuszczenia pracownika do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych. W przypadku sporów sądowych, pracownicy dochodzący swoich roszczeń mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku uiszczania z góry opłaty od pozwu czy innych kosztów w toku postępowania.

AS: Czy umowę stażową można rozwiązać?

SK: Umowa o pracę ze stażystą jest zawierana na okres 12 miesięcy. Umowa ta może ulec przedłużeniu w szczególnych wypadkach, np. o czas równy okresowi niezdolności lekarza dentysty do pracy, o czas trwania urlopu macierzyńskiego, czy nawet o czas trwania urlopu bezpłatnego, o ile nie trwa dłużej niż 3 miesiące. Istnieje możliwość skierowania lekarza dentysty do odbywania stażu u innego prowadzącego, ale dotyczy to wyłącznie sytuacji, w której podmiot prowadzący staż uległ likwidacji lub skreślono go z listy podmiotów uprawnionych do prowadzenia stażu. Przepisy nie przewidują możliwości wypowiedzenia umowy o pracę ze stażystą.

AS:  Powiedział Pan o wielu zaletach jakie daje stażyście umowa o pracę. Jakie są jej minusy?

SK: Stażysta nie może rozwiązać umowy o pracę czy żądać przeniesienia do innego podmiotu prowadzącego staż z tego względu, że nie podoba mu się praca w obecnym miejscu czy też relacje z prowadzącym staż są złe. Ponadto osoba zatrudniona w powyższych celach u jednego lekarza dentysty nie może wykonywać pracy na rzecz innego, gdyż zabraniają tego wprost przepisy ustawy, która mówi, że taki lekarz na stażu uprawniony jest do wykonywania zawodu wyłącznie w miejscu jego odbywania.

AS: Dziękuję bardzo za rozmowę

Audycję opracowali: Aleksandra Simińska i Sylwester Kasprzewski